
| Plum Strike - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, May. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 52 x 15 mm (4.41 x 2.05 x 0.59 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~21.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 144 x 176 pixels (~114 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6252 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Languages | English, Spanish, Portuguese, French |
| Java | No |
| TV application Ebuddy, Facebook, Yahoo, Twitter Calendar MP4/3gp player MP3 player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, white, red, blue, rose |