
| Plum Spare - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, April. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 45 x 13.6 mm (4.02 x 1.77 x 0.54 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.77 inches, 9.7 cm2 (~21.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~226 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 300 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB 32MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Languages | English, Spanish, Portuguise, French |
| Java | No |
| MP3/MP4 player Organizer Calculator Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery (BL-5B) |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 1 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black, dark red, dark blue, light blue, light red, purple, pink, green, orange, champagne |