
| Plum Signal - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 92 x 45 x 17.5 mm (3.62 x 1.77 x 0.69 in) |
| Weight | 89 g (3.14 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~24.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 160 x 120 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6250 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | @10fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MSN, Facebook, Yahoo, Twitter MP3/WAV/WMA player MP4/H.263 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, removable (BL-4U) |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | White, Blue, Pink, Green, Red |