
| Plum Ram Plus - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2015, June. Released 2015, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 127.8 x 60.5 x 23.8 mm (5.03 x 2.38 x 0.94 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~16.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6261A |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 128Mb 32Mb RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2800 mAh, removable |
| Charging | Reverse wired |
| Stand-by | Up to 800 h |
| Talk time | Up to 12 h |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver, Black/Red |