
| Plum Ram 8 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, December. Released 2018, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111.5 x 57.5 x 22 mm (4.39 x 2.26 x 0.87 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6276A |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LEd flash |
| Video | 240p@15fps |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | Yes |
| MP4/H.264 player MP3 player Photo editor | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1200 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 120 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Black/Orange |