
| Plum Ram 7 - 3G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2016, December. Released 2017, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 133 x 61 x 19.3 mm (5.24 x 2.40 x 0.76 in) |
| Weight | 107.3 g (3.77 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~22.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6276A |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| MP3/WAV/AAC player MP4/H.263 player Organizer Photo viewer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1700 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 900 h |
| Talk time | Up to 24 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Black/Orange |