
| Plum Profile - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, November. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 94.2 x 45 x 18.5 mm (3.71 x 1.77 x 0.73 in) |
| Weight | 65.7 g (2.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.77 inches, 9.7 cm2 (~22.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~226 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 200 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Facebook, Twitter, Yahoo, MSN, Skype applications Music/video player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery (BL-4C) |
| Stand-by | Up to 600 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Orange, Red, Blue, Green, Purple, Black (with black and white) |