
| Plum Play - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2016, December. Released 2017, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 47.5 x 14.1 mm (4.57 x 1.87 x 0.56 in) |
| Weight | 60 g (2.12 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~17.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Spreadtrum SC6531DA |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Audio/video player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 600 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 190 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Lime, Red, White |