
| Plum Panther - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 80.9 x 38.6 x 21.5 mm (3.19 x 1.52 x 0.85 in) |
| Weight | 47 g without battery (1.66 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.44 inches, 6.2 cm2 (~19.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 160 pixels, 3:2 ratio (~200 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes @10fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| MSN, Facebook, Yahoo, Twitter MP3/WAV/WMA player MP4/H.263 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 750 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | White, Black, Red |