
| Plum Orbit - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2012, May. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 57.3 x 11 mm (4.09 x 2.26 x 0.43 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~48.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.1 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6516 |
| CPU | 416 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Analog TV MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Photo editor Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Pink |