
| Plum Optimax 2 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2018, March. Released 2018, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 192 x 109.7 x 11.5 mm (7.56 x 4.32 x 0.45 in) |
| Weight | 270 g (9.52 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TN TFT |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 170 h |
| Talk time | Up to 12 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver, Pink, Gold, Rose Gold |