
| Plum Optimax 11 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/11 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, March. Released 2018, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 208 x 123 x 10 mm (8.19 x 4.84 x 0.39 in) |
| Weight | 330 g (11.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Spreadtrum SC7731G |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 800 h |
| Talk time | Up to 40 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Gray, Gold, Rose Gold |