
| Plum Link - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 193 x 120 x 11 mm (7.60 x 4.72 x 0.43 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~60.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.2 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Document viewer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2800 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |