
| Plum Kazzom - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 43 x 14.6 mm (4.02 x 1.69 x 0.57 in) |
| Weight | 69 g (2.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~22.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 250 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB ROM, 32MB RAM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Languages | English, Spanish, Portuguese, French |
| Java | No |
| MP3 player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery (BL-4C) |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Blue, Purple, Orange, Yellow, Orchid, Green ,White |