
| Plum Inspire - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, June. Released 2011, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.5 x 49.2 x 14.5 mm (4.47 x 1.94 x 0.57 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 300 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| dedicated music keys 2.5 mm audio jack | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Languages | English, Spanish, Portuguise, French |
| Java | No |
| MSN, Facebook, Yahoo, Twitter applications MP3/WAV player MP4/H.263 player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery (BL-4U) |
| Stand-by | Up to 116 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, white, orange, Magenta, light blue, dark red |