
| Plum Hammer - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 52.8 x 19.8 mm (4.57 x 2.08 x 0.78 in) |
| Weight | 93 g (3.28 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Shock and splash resistant | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~20.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 320p@10fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Analog TV MSN, Facebook, Yahoo, Twitter MP3/WAV/WMA player MP4/H.263 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 600 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Orange, Camouflage |