
| Plum Genius - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 3 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, July. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 58 x 13.9 mm (4.33 x 2.28 x 0.55 in) |
| Weight | 91 g (3.21 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Triple SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~19.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 220 x 176 pixels (~141 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 200 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 320p@10fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 2.5 mm audio jack | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Analog TV MSN, Facebook, Yahoo, Twitter applications MP3/WAV/WMA player MP4/H.263 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4L) |
| Stand-by | Up to 600 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Orange, Green, Orchid, Yellow, Sky Blue |