
| Plum Gator Plus II - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2015, June. Released 2015, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 121 x 66 x 16.4 mm (4.76 x 2.60 x 0.65 in) |
| Weight | 171.5 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~45.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2100 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 432 h (2G) / Up to 360 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Orange |