
| Plum Flipper LTE - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 17, 41, 66 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, February 02 |
| Status | Available. Released 2022, February 02 |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 53 x 21.2 mm (4.06 x 2.09 x 0.83 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| External display: 1.77 inches, 128 x 160 pixels | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB, 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, built-in antenna |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Pink, Blue |