
| Plum Dazzle - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2013, May. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109.2 x 54.2 x 12.4 mm (4.30 x 2.13 x 0.49 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | nO |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Games | Yes |
| Java | No |
| TV MP3/WAV/AAC player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, White, Blue |