
| Plum Caliber II - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| UMTS 850 / 1700 | |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 51.6 x 13.5 mm (4.57 x 2.03 x 0.53 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~29.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6276 |
| CPU | 650 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Photo editor Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |