
| Plum Caliber - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 - SIM 1 only |
| HSDPA 850 / 1900 - SIM 1 only | |
| Speed | 384 Kbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 49 x 14.1 mm (4.21 x 1.93 x 0.56 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~28.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| CPU | 650 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 512MB ROM, 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MSN, Facebook applications MP3/WAV/AAC player MP4/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery (BL-5C) |
| Stand-by | Up to 260 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, White |