
| Plum Bubby - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 44 x 14.8 mm (4.09 x 1.73 x 0.58 in) |
| Weight | 50.5 g (1.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.77 inches, 9.7 cm2 (~21.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~113 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB ROM, 16MB RAM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/WAV/WMA player MP4/H.263 player Organizer Voice memo/dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 230 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Red, Blue |