
| Plum Boot - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014, May. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 44 x 18.2 mm (3.54 x 1.73 x 0.72 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~24.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6260A |
| CPU | 360 MHz |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB ROM, 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Audio/video player Organizer Calculator | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 600 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 48 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Red, Pink |