
| Plum Boom - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, April. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 100.2 x 41.3 x 15.3 mm (3.94 x 1.63 x 0.60 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~23.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | @10fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Languages | English, Spanish, Portuguise, French |
| Java | No |
| Ebuddy, Facebook, Yahoo, Twitter applications MP3/WAV/WMA player MP4/H.263 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery (BL-5C) |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, white, red, Orchid, Yellow, Dark Blue, Magenta, Coral, Green, Orange |