
| Plum Axe - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| HSDPA 1900 / 2100 | |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, May. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 122 x 63.6 x 10.4 mm (4.80 x 2.50 x 0.41 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, Mi-Fi hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Photo editor Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |