
| Philips Xenium X830 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, July. Released 2009 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 53 x 15.5 mm (4.13 x 2.09 x 0.61 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~46.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels (Wide QVGA), 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD up to 8 GB |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 47MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4/WAV/AAC player Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Stand-by | Up to 1080 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Music play | Up to 70 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 250 EUR |