
| Philips Xenium X700 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, April. Released 2009 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 54 x 15 mm (4.06 x 2.13 x 0.59 in) |
| Weight | 89.4 (3.14 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| External 2-inch 256K TFT display (176 x 220 pixels) 4-way navigation key Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 47MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | CIF@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC/MP4 player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 980 mAh battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 7 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Phantom Black, Red |
| SAR | 0.83 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.22 W/kg (head) |