
| Philips Xenium X530 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, March. Released 2009 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99.1 x 47.1 x 18.7 mm (3.90 x 1.85 x 0.74 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~32.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| External 1-inch monochrome OLED display | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 320p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC/MP4 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 850 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Phantom Black, Red |
| Price | About 160 EUR |