
| Philips Xenium X520 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 45 x 16.6 mm (4.37 x 1.77 x 0.65 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | SQCIF@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Extra standby/talk time with any AAA battery MP3/WAV/AAC/MP4 player Calendar Lunar calendar Countdown timer International converter Euro converter Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 740 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Silver, Black, Red |
| SAR | 1.01 W/kg (head) |
| SAR EU | 1.04 W/kg (head) |
| Price | About 160 EUR |