
| Philips Xenium X501 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2009, September. Released 2010, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 47.2 x 15.3 mm (4.33 x 1.86 x 0.60 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~28.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 2000 entries |
| Call records | 30 dialed, 30 received, 30 missed calls |
| Internal | 60MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | CIF@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/WMA/WAV player MP4/H.264 player Organizer Chinese/English dictionary Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 1440 h |
| Talk time | Up to 16 h |
| Music play | Up to 40 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.32 W/kg (head) |
| Price | About 140 EUR |