
| Philips Xenium K700 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2009, November. Released 2010, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 101 x 52 x 13.2 mm (3.98 x 2.05 x 0.52 in) |
| Weight | 97 g (3.42 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 22.3 cm2 (~42.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 30 dialed, 30 received, 30 missed calls |
| Internal | 48MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | QCIF@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC+/WMA player MP4/H.263/AVI/FLV/DivX player Organizer Document viewer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 8 h 30 min |
| Music play | Up to 25 h |
| Misc | |
| Colors | Natural White, White Antarctic |
| Price | About 210 EUR |