
| Philips Xenium 9@9z - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 95.5 x 42.5 x 16.1 mm (3.76 x 1.67 x 0.63 in) |
| Weight | 74.5 g (2.61 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.46 inches, 6.9 cm2 (~16.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~124 ppi density) |
| 4-way navigation key Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(16), MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP |
| Games | 2 embedded |
| Java | No |
| Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | White |
| SAR | 0.76 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.51 W/kg (head) |