
| Philips Xenium 9@9w - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 52 x 12 mm (4.06 x 2.05 x 0.47 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.93 inches, 11.7 cm2 (~21.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~146 ppi density) |
| 4-way navigation key Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 11MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | @30fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC/MP4 player Organizer Lunar Calendar Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Titan Black, Titan Coco |
| SAR | 1.21 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.87 W/kg (head) |