
| Philips Xenium 9@9v - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, April. Released 2008 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 44 x 15.8 mm (4.13 x 1.73 x 0.62 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 1.75 inches, 9.6 cm2 (~20.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~117 ppi density) |
| Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 890 mAh battery |
| Stand-by | Up to 750 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black Perfection |
| SAR EU | 0.69 W/kg (head) |