
| Philips Xenium 9@9t - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 46.5 x 17 mm, 82 cc (4.25 x 1.83 x 0.67 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Handwriting recognition | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 20MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input MP3 player Organizer World clock Lunar calendar Voice memo (up to 30 min) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 850 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Silver touch, Classic black |