
| Philips Xenium 9@9q - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2008, July. Released 2008, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99.3 x 46.5 x 18.3 mm (3.91 x 1.83 x 0.72 in) |
| Weight | 86 g (3.03 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~27.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| External monochrome display 4-way navigation key Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 10.5MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | QCIF@12.5fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC/MP4 player Organizer Lunar Calendar Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 890 mAh battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Phantom Black |
| SAR | 0.08 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.27 W/kg (head) |