
| Philips Xenium 9@9m - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, May |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 50 x 17.3 mm (4.13 x 1.97 x 0.68 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.5 inches, 19.7 cm2 (~37.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~113 ppi density) |
| Handwriting recognition 4-way navigation key Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 70MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player Organizer ENG/CHN and CHN/ENG dictionary Lunar calendar Chinese festival reminder Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1280 mAh battery |
| Stand-by | Up to 740 h |
| Talk time | Up to 8 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Executive silver, Rusted brown |