
| Philips Xenium 9@9j - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2008, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 44.5 x 14.8 mm (4.21 x 1.75 x 0.58 in) |
| Weight | 91 g (3.21 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| 4-way navigation key Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | QCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Extra standby/talk time with any AAA battery MP3/WAV/AAC/MP4 player Organizer Lunar Calendar Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 740 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Silver/Black |