
| Philips Xenium 9@9i - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 89.7 x 46.5 x 25.3 mm, 95 cc (3.53 x 1.83 x 1.00 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | UFB, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 7 lines |
| Second external monochrome display (80 x 48 pixels) Screensavers and wallpapers Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 x 5 fields, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 20MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + Java downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Voice memo (up to 30 min.) Organizer World clock | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 8 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Executive Silver, Superior Titanium, Royal Blue |