
| Philips Xenium 9@9g - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105.6 x 46 x 15 mm, 68 cc (4.16 x 1.81 x 0.59 in) |
| Weight | 86 g (3.03 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | OLED, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 29 x 36 mm, 10.2 cm2 (~21.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 18MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input MP3 player Organizer World clock Lunar calendar Voice command Voice memo (up to 30 min) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 740 h |
| Talk time | Up to 8 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.25 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.82 W/kg (head) |