
| Philips Xenium 9@9e - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 89.9 x 47 x 25.5 mm, 95 cc (3.54 x 1.85 x 1.00 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | UFB, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 7 lines |
| Second external monochrome display (80 x 48 pixels) Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 x 5 fields, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 20MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes + Java downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Voice memo (up to 30 min.) Organizer World clock Voice reminder | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 850 h |
| Talk time | Up to 8 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Executive black, Elegant silver |