
| Philips Xenium 9@9 ++ - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 44 x 20 mm, 82 cc (4.25 x 1.73 x 0.79 in) |
| Weight | 93 g (3.28 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 101 x 80 pixels, 8 lines |
| White backlight | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 x 5 fields, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| 100 short messages | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS 4.0, Email |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Yes |
| Languages | English, Bahasa, Chinese, Thai |
| Java | No |
| Predictive text input Voice dial Voice memo Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 850 mAh battery |
| Stand-by | Up to 810 h |
| Talk time | Up to 7 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Graphite and Silver |