
| Philips Xenium 9@98 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 45 x 19.2 mm, 92 cc (4.21 x 1.77 x 0.76 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 101 x 80 pixels, 5 lines |
| Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 20 received, dialed and missed calls |
| Internal | 8MB |
| 4 MB user memory | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 3 |
| Java | No |
| Predictive text input Calculator Euro Converter Lunar calendar | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Superior Silver, Power Silver |