
| Philips X815 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.3 x 55.6 x 14.6 mm (4.46 x 2.19 x 0.57 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~46.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 47MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC+/WAV player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 12 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 350 EUR |