
| Philips X810 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, March. Released 2009 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103.5 x 42.1 x 13.5 mm (4.07 x 1.66 x 0.53 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 22.3 cm2 (~51.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels (Wide QVGA), 5:3 ratio (~167 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 64MB 512MB RAM 1GB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | CIF@15fps |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes, incl. motion-based + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4/WAV/MP3/AAC player Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 8 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 210 EUR |