
| Philips X650 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, November. Released 2009, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104.4 x 52 x 16.8 mm (4.11 x 2.05 x 0.66 in) |
| Weight | 133.9 (4.69 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 79MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | CIF@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC player MP4/3gp player Voice memo Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 850 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black |