
| Philips X620 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, January. Released 2009 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 50 x 15 mm (4.33 x 1.97 x 0.59 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 80MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | CIF@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | 2 games + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC player Voice memo Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Stand-by | Up to 1200 h |
| Talk time | Up to 12 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.09 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.40 W/kg (head) |
| Price | About 190 EUR |