
| Philips X528 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2012, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 120 x 51 x 18.1 mm (4.72 x 2.01 x 0.71 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~34.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | QCIF@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/AAC+/WAV player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 2400 h |
| Talk time | Up to 30 h |
| Misc | |
| Colors | Black |