
| Philips X526 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, July. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 53.6 x 18.5 mm (4.29 x 2.11 x 0.73 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| External OLED display, 96x64 pixels | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD, up to 16 GB |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 1MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | CIF@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Misc | |
| Colors | Silver/Black |